Sponsorzy Tytularni:
Aluron CMC Warta Zawiercie

Karol Butryn nowym atakującym w Zawierciu

7 cze 2023 | 00:00

Wicelider rankingu najlepiej zagrywających siatkarzy PlusLigi minionego sezonu zmienia barwy klubowe. W nadchodzących rozgrywkach Karola Butryna będziemy oglądać w barwach Aluron CMC Warty Zawiercie.

 

29-letni atakujący do klubu z Jury Krakowsko-Częstochowskiej przenosi się po dwóch latach gry w Indykpolu AZS-u Olsztyn. W minionym sezonie był jedną z wyróżniających się postaci nie tylko w swoim zespole, ale także w całej PlusLidze. Zagrał w 33 spotkaniach i zdobył w nich 553 punkty. Skończył 448 z 943 ataków, co dało mu 47,51% skuteczności i 28,73% efektywności. Jego bardzo mocną stroną była zagrywka, o czym boleśnie przekonaliśmy się w ćwierćfinale rozgrywek. Łącznie w sezonie 2022/2023 ustrzelił aż 71 asów serwisowych, co było drugim wynikiem po Stéphenie Boyerze i jednocześnie czwartym w całej historii PlusLigi. Ponadto, zaliczył także 34 punktowe bloki.

Jego dobra gra w Olsztynie już rok temu została zauważona przez Nikolę Grbicia, który po raz pierwszy powołał go do reprezentacji Polski. W Bolonii Butryn zdobył brązowy medal Ligi Narodów. Nasz nowy atakujący znalazł się w kadrze również na tegoroczną edycję tej imprezy. Na pewno zobaczymy go w pierwszym turnieju VNL, który rozgrywany jest w Japonii.

– Zdecydowałem się na przenosiny do Zawiercia, bo to bardzo dobra drużyna i gra tu wielu bardzo dobrych zawodników. Dodatkowym powodem był fakt, że jestem w takim momencie mojej przygody z siatkówką, w którym jest już pora na osiągnięcia i walkę o najwyższe cele – mówi Karol Butryn.

Atakujący pierwsze siatkarskiej kroki stawiał na rodzinnej lubelszczyźnie, skąd przeniósł się do zespołu ZAKSY Kędzierzyn-Koźle występującego w Młodej Lidze. Nie dostał jednak szansy w pierwszej drużynie, więc seniorską karierę rozpoczął w pierwszoligowym KPS Siedlce, w którym spędził sezon 2014/2015. Po jego zakończeniu przeniósł się do GKS-u Katowice, który miał zamiar walczyć o awans do PlusLigi. Udało się to już w 2016 roku, a sam Butryn został wybrany MVP oraz najlepszym atakującym finału I Ligi. W stolicy województwa śląskiego spędził cztery lata.

Na sezon 2019/2020 przeniósł się do Cerradu Czarnych Radom. Rozgrywki przerwała pandemia koronawirusa, ale Butryn zdążył się w nim pokazać ze znakomitej strony. W 23 spotkaniach zdobył 430 punktów, co poskutkowało przenosinami do Asseco Resovii Rzeszów. Tam, mimo świetnej postawy, spędził tylko sezon, zastąpiony następnie przez Macieja Muzaja. W związku z tym w 2021 roku dołączył do ekipy Indykpolu AZS-u Olsztyn, której barwy reprezentował przez ostatnie dwa lata.

– Sytuacja na rynku transferowym była w tym roku bardzo nietypowa, bo w pewnym momencie, gdy wydawał się już niemal zamknięty, otworzył się na nowo. Karol od lat udowadnia swoją klasę w PlusLidze, o czym boleśnie przekonaliśmy się choćby w kwietniu w Iławie. Gdy okazało się, że pojawiła się możliwość pozyskania Karola, nierozsądnym byłoby jej nie rozważyć. Po długich rozmowach doszliśmy do porozumienia i bardzo cieszę się, że w przyszłym sezonie będzie zdobywał punkty dla naszej drużyny – zdradza prezes Aluron CMC Warty Zawiercie, Kryspin Baran.

Urodzony: 18.06.1993 r. w Puławach
Pozycja: Atakujący
Wzrost: 194 cm
Zasięg w ataku: 362 cm
Zasięg w bloku: 345 cm

 • KPS Siedlce (2014-2015)
 • GKS Katowice (2015-2019)
 • Cerrad Czarni Radom (2019-2020)
 • Asseco Resovia Rzeszów (2020-2021)
 • Indykpol AZS Olsztyn (2021-2023)
 • Aluron CMC Warta Zawiercie (2023- )

 • Liga Narodów
  • brąz (2022)
 • I Liga
  • złoto (2016)

Biuro Prasowe Aluron CMC Warta Zawiercie