Mecz Białej Wstążki
Mecz Białej Wstążki
Spotkanie z Treflem Gdańsk będzie nie tylko ostatnim w fazie zasadniczej PlusLigi. Będzie to także okazja do nagłośnienia problemu przemocy wobec kobiet. Drużyny zamienią na ten mecz komplety strojów. Jurajscy Rycerze będą grać w żółtych koszulkach, a Gdańskie Lwy w czarnych, wyjazdowych trykotach. Zawodnicy obu zespołów będą mieć przypięte na piersi białe wstążki.
Przemoc wobec kobiet to ogromny problem we współczesnym społeczeństwie. Szczególnie teraz, gdy w czasie pandemii koronawirusa wiele ofiar tego zjawiska zostało zamkniętych w domach ze swoimi oprawcami. Tylko w 2020 roku na terenie powiatu zawierciańskiego policja interweniowała w sprawie przemocy domowej 2622 razy. To o ponad 500 razy więcej, niż jeszcze rok temu. Pokrzywdzone były 244 osoby i sporządzono 236 niebieskie karty. Warto dodać, że według ogólnopolskich statystyk aż 95 proc. niebieskich kart dotyczy przemocy wobec kobiet.
Uwagę na ten problem zwraca kampania Biała Wstążka, czyli ogólnoświatowy ruch mężczyzn na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Swym zasięgiem obejmuje już 60 krajów, a główne działania są skupione w ciągu 16 dni na przełomie listopada i grudnia. W ten sposób twórcy kampanii nawiązują do wydarzeń, które miały miejsce 6 grudnia 1989 roku na politechnice w Montrealu. Morderca zabił wtedy 14 kobiet. Twierdził, że zajęły mężczyznom miejsce na studiach i z tego powodu nie dostał się na wymarzoną uczelnię. Uważał także, że zdobywanie wykształcenia przez kobiety zagraża istniejącemu porządkowi świata. To właśnie w Kanadzie narodziła się idea Białej Wstążki – symbolu niewinności i czystości. Po raz pierwszy kampanię zorganizowano w 1991 roku, w drugą rocznicę tragicznych wydarzeń w Montrealu. Białą wstążkę założyło wtedy ponad 100 tys. Kanadyjczyków.
Co roku kampania Biała Wstążka rozpoczyna się 25 listopada, czyli w Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet. Kończy się kilkanaście dni później – 10 grudnia, czyli w Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Wybór tych dat nie jest przypadkowy. W ten sposób podkreśla się, że prawa kobiet są jednocześnie prawami człowieka.
Do kampanii Biała Wstążka nawiązywać będzie także najbliższy mecz pomiędzy Treflem Gdańsk a Aluron CMC Wartą Zawiercie. Spotkanie odbędzie się w wigilię Dnia Kobiet. Trudno zatem o lepszą datę, w której można głośno zwrócić uwagę na problem przemocy wobec żeńskiej części społeczeństwa. Dlatego też spotkanie to nazwaliśmy razem z gdańszczanami Meczem Białej Wstążki. By zwrócić większą uwagę na problem i lepiej zaakcentować symbol walki z przemocą wobec kobiet, dojdzie do zamiany kompletów strojów. Gdańskie Lwy, zamiast na biało, zagrają w czarnych, wyjazdowych trykotach. Jurajscy Rycerze wystąpią za to w domowych, żółtych koszulkach. Obie drużyny, a także ich trenerzy, będą mieć przypięty do piersi symbol kampanii. Mecz Białej Wstążki rozpocznie się 7 marca o godzinie 17:30 w Ergo Arenie w Gdańsku. Transmisja na antenie Polsatu Sport, Ipla.tv oraz w Radiu Zawiercie.
W powiecie zawierciańskim z problemem przemocy domowej oraz przemocy wobec kobiet walczy między innymi Fundacja z Pomysłem. Jej wiceprezes Adam Witkowicz został w 2014 roku odznaczony Wyróżnieniem Białej Wstążki w kategorii Wymiar Sprawiedliwości. Wyróżnienie jest przyznawane przez Fundację Porozumienie Bez Barier oraz Centrum Praw Kobiet. Fundacja z Pomysłem od lat organizuje happeningi, które mają nagłaśniać m.in. problem przemocy. Jednym z nich jest Nazywam się Miliard/One Billion Rising, które w tym roku nie doszło do skutku z powodu pandemii koronawirusa. Z fundacją można kontaktować się telefonicznie pod numerem 514 674 520 lub 668 223 869. Można także wysłać maila na adres: fundacjazpomyslem@gmail.com.
Gdzie jeszcze ofiary przemocy domowej mogą szukać pomocy? Przede wszystkim dzwoniąc na całodobowe numery alarmowe 112 oraz 997. Warto jednak podkreślać, że konieczna jest natychmiastowa interwencja funkcjonariuszy. Działa także Policyjny Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie (tel. 800 120 226), który jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 9:30-15:30. Dostępny jest także bezpłatny numer Niebieskiej Linii (tel. 800 120 002) oraz telefon interwencyjny Centrum Praw Kobiet (tel. 600 070 717). Istnieją również aplikacje mobilne: „Twój Parasol” oraz avonalert.pl.
W Zawierciu pomoc oferuje także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (tel. 32 67 22 134), Ośrodek Wsparcia Dziecka i Rodziny (tel. 32 67 08 070) oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (tel. 32 67 107 48 do 50).
Biuro Prasowe Aluron CMC Warta Zawiercie