Sponsorzy Tytularni:
Aluron CMC Warta Zawiercie

Play-off w nowym wydaniu

4 kwi 2023 | 00:00

Już w czwartek Jurajscy Rycerze rozpoczną fazę play-off PlusLigi meczem z Indykpolem AZS-em Olsztyn, a dzień później zmierzą się z tym samym rywalem po raz drugi. W tym roku system rozgrywek został zmieniony w stosunku do lat poprzednich, a rywalizacja we wszystkich trzech rundach walki o medale będzie się odbywała do trzech zwycięstw.

 

W ostatnich latach kibice mogli przywyknąć do tego, że w play-offach do awansu wystarczy wygrać dwa mecze, a dopiero w ostatniej rundzie zdarzało się (choć tylko w niektórych sezonach), że do zdobycia złotego lub brązowego medalu potrzebne były trzy zwycięstwa. Tak było przed rokiem, gdy pokonaliśmy trzy razy PGE Skrę Bełchatów i w ten sposób zdobyliśmy historyczny brąz.

W obecnych rozgrywkach, po raz pierwszy od sezonu 2013/2014, rywalizacja już od ćwierćfinału będzie toczyła się do trzech zwycięstw, ze zmianą gospodarza co dwa mecze. Oznacza to, że dwa pierwsze spotkania odbędą się w halach drużyn rozstawionych wyżej po fazie zasadniczej. Następnie zespoły zamienią się rolami, a jeżeli po meczu numer 3 stan rywalizacji będzie wynosił 2-1, to dzień później rozegrane zostanie czwarte starcie. Jeśli zaś po nim nadal nie będzie rozstrzygnięcia, to na decydujące spotkanie ekipy wrócą na teren tej, która po 30 kolejkach zajęła wyższą pozycję. Tak samo będzie na etapie półfinałów.

Przenosząc to na przykład naszych meczów, Indykpol AZS Olsztyn podejmiemy w czwartek (6 kwietnia) o 17:30 i w piątek o 20:30. Następnie, tydzień po Świętach Wielkanocnych, pojedziemy do Iławy, by tam zagrać w sobotę (15 kwietnia) o 14:45. Jeśli będzie taka konieczność, to w niedzielę o tej samej porze rozegramy spotkanie numer 4. W przypadku stanu rywalizacji 2-2, decydujący mecz odbędzie się w Zawierciu prawdopodobnie w środę, 19 kwietnia.

Mecze o medale także będą rozgrywane do trzech zwycięstw, ale tu gospodarz będzie już zmieniany po każdym spotkaniu, zaczynając od drużyny wyżej rozstawionej – tak samo, jak było to w poprzednim sezonie.

Z kolei ekipy pokonane w ćwierćfinałach czeka walka o piąte i siódme miejsce, a ta odbywa się systemem mecz-rewanż. Gospodarzami pierwszych spotkań będą zespoły niżej rozstawione. Jeśli drużyny podzielą się zwycięstwami (niezależnie od tego, jakim wynikiem), to bezpośrednio po zakończeniu drugiego meczu rozegrany zostanie Złoty Set, na zasadach takich samych jak tie-break. Tym samym systemem będzie się też odbywała rywalizacja o miejsca 9-14 dla drużyn, które nie zakwalifikowały się do fazy play-off.

Jurajscy Rycerze, dzięki zakończeniu fazy zasadniczej jako wicelider, mają już zagwarantowane miejsce w czołowej szóstce na koniec sezonu.

Ćwierćfinały:

  • 6.04, 17:30 vs Indykpol AZS Olsztyn (d)
  • 7.04, 20:30 vs Indykpol AZS Olsztyn (d)
  • 15.04, 14:45 @ Indykpol AZS Olsztyn (w)
  • ew. 16.04, 14:45 @ Indykpol AZS Olsztyn (w)
  • ew. 19.04 vs Indykpol AZS Olsztyn (d)

Ewentualne półfinały (wstępne terminy):

  • 22.04 vs Jastrzębski Węgiel/Trefl Gdańsk (d)
  • 23.04 vs Jastrzębski Węgiel/Trefl Gdańsk (d)
  • 26.04 @ Jastrzębski Węgiel/Trefl Gdańsk (w)
  • ew. 27.04 @ Jastrzębski Węgiel/Trefl Gdańsk (w)
  • ew. 30.04 vs Jastrzębski Węgiel/Trefl Gdańsk (d)

Ewentualne mecze o 5. miejsce (wstępne terminy): 21 i 28.04

Ewentualne finały/mecze o brąz (wstępne terminy): 3, 6, 10.05, ew. 13 i 17.05

Biuro Prasowe Aluron CMC Warta Zawiercie